Radca prawny dla firmy

Autor: Rafał Witkowski

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej może wiązać się z różnymi problemami prawnymi. Przedsiębiorca często nie jest w stanie poradzić sobie z wieloma z nich samodzielnie. W takich sytuacjach jedynym dobrym rozwiązaniem może okazać się współpraca z profesjonalną kancelarią radców prawnych.

Radca prawny a podatki

Sprawy podatkowe mogą okazać się źródłem sporych problemów dla wielu przedsiębiorców. I to już jest pierwszy, bardzo ważny powód by mieć w zasięgu ręki dobrego radcę prawnego, specjalistę w dziedzinie podatków. Dzięki temu, w razie kłopotów z Urzędem Skarbowym będziemy mogli prędko zareagować, a radca może wydatnie zminimalizować straty finansowe, które mogą wyniknąć po kontroli. Pomoc radcy prawnego w kwestiach podatkowych może okazać się zatem zbawienna w sporach z fiskusem.

Radca prawny a umowy

Jednak nie tylko w sporach z US radca prawny może być niezbędnym współpracownikiem dla naszej firmy. Choćby kwestia umów, które przedsiębiorca podpisuje często każdego dnia z innymi przedsiębiorcami lub osobami fizycznymi. Podpisywanie takich umów bez pomocy prawnej jest niezwykle ryzykowne. Prawnik odpowiednio sporządzi umowy z partnerami, zdecydowanie minimalizując ryzyko, że okażą się one niezgodne z przepisami. Ale sprawdzi również pod względem formalnym i prawnym te, które przedsiębiorcy są przedstawiane mu przez partnerów biznesowych i wyłapie, potocznie mówiąc, pułapki w które mógłby przedsiębiorca wpaść, gdyż każde słowo w takiej umowie ma znaczenie. Ale to nie wszystko, kancelaria prawna może pomóc także w opracowywaniu regulaminów, pism, wypowiedzeń czy wszelkich innych teksów prawnych. Jeśli firma potrzebuje porady, konsultacji prawnej czy pomocy w sporządzeniu jakiejś opinii, przedsiębiorca zawsze otrzyma wsparcie radcy prawnego.

Rada prawny a roszczenia wobec przedsiębiorcy

Prawnik przydać się może nie tylko w kompleksowej, bieżącej obsłudze firmy, ale także w konkretnych problemach, które przekraczają zdolności prawne pracowników przedsiębiorstwa. Najczęstszymi powodami interwencji prawnika są przypadki takie jak odszkodowania komunikacyjne, reprezentowanie firmy przed sądem, wszelkiego typu oskarżenia (np. mobbing) czy pomoc w nawiązywaniu lub rozwiązywaniu stosunku pracy, negocjacje w sprawach spornych z pracownikami, windykacja bądź upadłość.

Wybór radcy prawnego

Najlepszym rozwiązaniem dla firmy wydaje się być współpraca z takim radcą prawnym, którego zakres usług jest możliwie szeroki. By miał doświadczenie związane nie tylko w kwestii podatków czy sporządzania umów ale był biegły również w takich dziedzinach jak prawo pracy czy odszkodowania.

Ważnym jest również by każda obsługa prawna realizowana była zawsze przez ten sam podmiot – oszczędzimy w ten sposób środki i czas na zapoznawanie sięnowej kancelarii ze specyfikacją prowadzonej przez nas działalności gospodarczej. Możemy liczyć na to, że dobrze znający nas prawnik zajmie się naszą sprawą bez zbędnych opóźnień.

Wiadomym jest, że porady radcy prawnego będą przydatne w działaniu firmy, jeśli swoje przedsiębiorstwo w kwestiach prawnych oddamy w ręce doświadczonego prawnika. Ale nie tylko wiek prawnika ma znaczenie. Kluczowe jest również to z kim wcześniej współpracował, dla których znanych firm. Im dłuższa historia kancelarii i bogatsze jej portfolio, tym większą zyskamy pewność, że są wysokiej klasy specjalistami w swojej dziedzinie i wtedy z pełnym zaufaniem możemy powierzyć takiej kancelarii sprawy naszego przedsiębiorstwa.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą www.kancelaria-walterowicz.pl specjalizującej się w doradztwie podatkowym i prawnym z siedzibą w Poznaniu.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:218

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:14

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1074