Pożyczka gotówkowa, to nie to samo co kredyt gotówkowy

Autor: Admin

Bardzo często mówiąc o finansowaniu naszych potrzeb, zamiennie stosujemy "kredyt" i "pożyczka gotówkowa". Niby to samo, obie definicja wiążą się z pożyczaniem pieniędzy, a jednak czym innym jest kredyt, a czym innym pożyczka. 

Kredyt gotówkowy jest umową, w której jedną stroną jest bank, a drugą stroną umowy jest kredytobiorca. Udzielanie kredytów jest czynnością bankową (bank podlega przepisom określonym przez Ustawę o prawie bankowym.), a to oznacza, że kredyt gotówkowy może być udzielony tylko przez banki i podmioty wskazane przez odpowiednie przepisy (kredyty mogą udzielać również np. SKOK-i).

Kredytobiorca jest zobowiązany do wykorzystania kredytu gotówkowego zgodnie z warunkami umowy kredytowej.

Kredyt gotówkowy, podobnie jak pożyczka gotówkowa, jest kredytem konsumenckim, a warunki, na jakich są udzielane określa Ustawa o kredycie konsumenckim. Jaka jest maksymalnie dopuszczalna kwota takiego kredytu? Nie może on wynieść więcej niż 255 550 zł lub równowartość tej kwoty w innej walucie. Dlatego właśnie w ofertach kredytowych banków, nie znajdziemy większej oferowanej kwoty kredytu lub pożyczki gotówkowej niż 200 tys. zł.

Kredytem konsumenckim jest również limit lub debet w rachunkach ROR, karty kredytowe oraz pożyczki ratalne.

Zdolność kredytowa decyduje o wysokości kredytu gotówkowego

Żadnego kredytu nie otrzymamy ot tak, od ręki, bez żadnych dokumentów. Zanim bank (jak również i firma pożyczkowa oferująca pożyczki) zdecyduje się o jego udzieleniu musi zbadać zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, a więc sprawdza, czy poradzi sobie z jego spłatą.

Do wyliczenia zdolności kredytowej stosuje się wiele czynników, ale najważniejszymi są:

Jeżeli ocena scoringowa jest wystarczająca, aby kredyt uzyskać, bank przedstawia ofertę oraz formularz informacyjny o warunkach na jakich przyznawany jest kredyt. Formularz informacyjny ma jednakowy wzór, obowiązujący w Polsce i w całej Unii Europejskiej. Pozwala on na porównanie ofert kredytowych w różnych bankach.

Dodatkowo klientowi przysługuje prawo do bezpłatnego otrzymania projektu umowy kredytowej. Pozwala to na spokojne przeanalizowanie jej zapisów.

 

Co to jest pożyczka gotówkowa

Ponieważ znamy już podstawowe cechy kredytu gotówkowego, to w takim razie, co to jest pożyczka gotówkowa? Jeżeli nie jest tym samym, to jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma produktami finansowymi?

Pożyczkę gotówkową możemy uzyskać zarówno w banku, w firmie pożyczkowej, jak i od rodziny lub sąsiada. Możemy ją, w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, przeznaczyć na dowolny cel. W przypadku kredytów gotówkowych, jak to już zostało wspomniane, cel kredytowy jest zapisany dokładnie w umowie.

Pożyczka jest regulowana przepisami kodeksu cywilnego. Umowa pożyczki, której wartość przekracza 1000 złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Dla osób, którym bank odmówił kredytu lub pożyczki gotówkowej, ostatnią nadzieją jest najczęściej firma pożyczkowa. Z powyższych informacji, jasno wynika, że wszelkiego rodzaju hasła reklamowe typu "kredyt bez BIK", "kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej" i podobnie brzmiące, są po prostu nieprawdziwe i nierzetelne. Podmioty stosujące tego typu chwyty reklamowe, powinniśmy omijać szerokim łukiem.

Należy również zaznaczyć, że nie jest prawdą, że firmy pożyczkowe nie mają obowiązku sprawdzanie zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Mają taki obowiązek, który wynika wprost z Ustawy o kredycie konsumenckim. Firmy pożyczkowe co prawda nie podlegaja przepisom prawa bankowego i mogą bardziej liberalnie podchodzić do oceny zdolności kredytowej klienta, a tym samym zaakceptować klientów o wyższym ryzyku, ale udzielają pożyczek z kapitałów własnych i zależy im na zminimalizowaniu ryzyka "złej pożyczki" .

Wybierając pożyczkę gotówkową w firmie pożyczkowej musimy pamiętać o tym, że jest ona znacznie droższa (zwłaszcza pożyczka ratalna długoterminowa), niż taka sam pożyczka czy kredyt w banku. Niezależnie czy korzystamy z oferty kredytu gotówkowego w banku czy pożyczki pozabankowej, konieczne jest, aby rozważnie korzystać z tej formy finansowania wydatków.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez portal finansowy finansowakredytow.pl - wyszukiwarki kredytów i pożyczek. Produkty bankowe i pozabankowe.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:472

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:14

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1074