Zawód adwokat - krok po kroku do sukcesu, czyli jak?

Autor: Admin

Nie ulega najmniejszej wątpliwość, że zawód adwokata uznawany jest za wyjątkowo prestiżowy i, w dłuższej perspektywie czasu, opłacalny finansowo. Warto mieć jednak świadomość, że zostanie dobrym adwokatem nie należy do najłatwiejszych procesów. Nie dość, że konieczne jest ukończenie studiów wyższych, to jeszcze pozostałe etapy na drodze do kariery są dość skomplikowane.

Adwokat to osoba, której zadaniem jest pomoc klientom indywidualnym oraz firmom, a polega ona przede wszystkim na sporządzaniu opinii prawnych lub reprezentowaniu ich interesów przed obliczem sądu. Nie można mylić adwokata z radcą prawnym – ten drugi nie posiada wystarczających kwalifikacji, aby występować w charakterze obrońcy w różnego rodzaju sprawach. Adwokaci wysokiej klasy zazwyczaj posiadają własne kancelarie, natomiast ci nieco mniej doświadczeni muszą zatrudniać się w już istniejących.

Studia, egzamin, aplikacja adwokacka – kolejne kroki na drodze do sukcesu

Kwestią absolutnie fundamentalną jest ukończenie przez danego kandydata studiów prawniczych, gdyż jest to jeden z warunków przystąpienia do egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką. Co trzeba posiadać, aby móc podejść do takowego egzaminu? Przede wszystkim kwestionariusz osobowy z odpowiedniej strony internetowej, życiorys, dyplom ukończenia studiów (oryginał lub odpis notarialny) oraz trzy zdjęcia. Rzecz jasna, do wymogów można zaliczyć także potwierdzenie zapłaty za możliwość wzięcia udziału w egzaminie wstępnym.

Jak wygląda ów egzamin? Każdy kandydat musi odpowiedzieć na sto pięćdziesiąt pytań, uzyskując minimum sto punktów. Taki rezultat pozwala zostać wpisanym na listę aplikantów, którzy mają obowiązek dostarczyć wniosek o wpis na ów listę, dokument potwierdzający niekaralność aplikanta oraz odpis notarialny dyplomu. Aplikacja trwa trzy lata, a wieńczy ją kolejny egzamin – odpowiedni wynik to perspektywa dostrzeżenia swego nazwiska na liście adwokatów.

Zestaw cech adwokata idealnego

Warto mieć świadomość, że nie każdy człowiek może uprawiać zawód adwokata. Rzecz jasna, teoretycznie wystarczy pokonać kilka wspomnianych wcześniej etapów, jednak w rzeczywistość dobry adwokat powinien wyróżniać się kilkoma specyficznymi cechami. Dla przykładu, bezwzględnie musi być on pracowity i zdyscyplinowany, aby móc opanować tak nieprawdopodobne ilości wiedzy. Ponadto, adwokaci z najwyższej półki to najczęściej dokładni, pewni siebie i zdolni do analizowania faktów znakomici retorzy.

Określenie zarobków przeciętnego adwokata jest w zasadzie niemożliwe. Oczywiście, istnieją różne statystyki, wedle których można oszacować średnią pensję adwokata w naszym kraju, jednak warto mieć świadomość, że wszystko zależy przede wszystkim od jego umiejętności oraz doświadczenia. Należy zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie inaczej kształtują się zarobki właściciela własnej kancelarii. Z drugiej zaś strony, praca w renomowanej kancelarii nierzadko idzie w parze ze służbowym samochodem i innymi korzyściami.

Czy warto zostać adwokatem? Wydaje się, że to kwestia indywidualnych predyspozycji oraz preferencji, bowiem prestiż, pieniądze i nieustanny rozwój to nie wszystko. Niektóre osoby znacznie lepiej będą czuły się w mniej stresującej pracy. Nie ulega wątpliwości, że presja oraz odpowiedzialność związane z wykonywaniem zawodu adwokata mogą mieć dość niekorzystny wpływ na ludzkie życie.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Adwokacki-Światek.pl .

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:28

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089