Psy, które zostały objęte prawem – uciążliwe szczekanie

Autor: Admin

Pies, a właściwie dźwięki jakie z siebie wydobywa podczas nieobecności właścicieli bywa bardzo częstym przyczynkiem międzysąsiedzkich sporów oraz waśni. Istnieje wiele metod na ujarzmianie czworonoga, jednak nie wszystkie są wystarczająco skuteczne. Choć może się to wydawać na pozór błaha sytuacja, to wiele z nich znajduje swój finał w sądzie. W dzisiejszym tekście skupiliśmy się na przepisach prawnych znajdujących zastosowanie w przypadku takich sytuacji. 

Dwie podstawy prawne.

W przypadku uciążliwego szczeku czworonoga należy odwołać się do dwóch zasadniczych gałęzi prawa. Pierwsza z nich opiewa w obszar prawa cywilnego, druga zaś prawa wykroczeń. Jeśli chodzi o prawo wykroczeń zastosowanie znajduje następujący przepis:

„Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Większość z nas doskonale pamięta scenę z filmu „Sami Swoi” w której to padło fundamentalne zdanie – „Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie!”. I rzeczywiście zdanie to znajduje odzwierciedlenie w wielu przypadkach prawa, jednak powyższy przepis był już zastosowany w wyroku sądu w Tarnowie w roku 2004. W przypadku prawa cywilnego należy odwołać się do artykułu 144KC, który posiada następujące brzmienie :

„Art. 144. Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych…”

Jak się okazuje oba te przepisy stanowią wierzchołek góry lodowej problemów jakie może nam zaserwować czworonożny przyjaciel.

Kropla drąży skałę.

Nadmierna hałaśliwość psa może być również przyczyną wielu innych problemów. Zazwyczaj zaczyna się niepozornie – od formalnego upomnienia ze spółdzielni. Pismo z ostrzeżeniem w większości przypadków jest bagatelizowane przez właścicieli, co niesie ze sobą inne przykre konsekwencję. Jedną z nich jest interwencja organizacji pt. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Jest to stowarzyszenie posiadające statut organizacji pożytku publicznego. Celem stowarzyszenia są działania na rzecz humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami. Inspektorzy zatrudnieni w strukturach przeprowadzają kilka tysięcy interwencji rocznie z których ok. 30% dotyczy właśnie uciążliwego szczekania psów. Te statystyki znakomicie oddają skalę problemu z jaką mamy do czynienia na terenie naszego kraju.

Podsumowanie.

Aby wyeliminować problem szczekania psa warto udać się do behawiorysty. Tylko sumienna i cierpliwa praca z czworonogiem może zażegnać przykrych konsekwencji prawnych. W takiej sytuacji dobrze jest także szczerze porozmawiać z sąsiadami i opowiedzieć im o problemie oraz swych działaniach.

Artykuł przy współpracy z http://torun-adwokat.com/.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:675

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089