Sporządzanie deklaracji VAT

Autor: Admin

Składanie deklaracji VAT jest jednym z podstawowych obowiązków czynnych podatników VAT. Wyjątkiem są jedynie drobni przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia z tego podatku (mówi o tym jeden z artykułów ustawy o VAT), na przykład, ze względu na osiąganie obrotu, który nie przekracza kwoty dwustu tysięcy złotych, a także ci podatnicy, którzy wykonują czynności wyłącznie zwolnione od podatku. 

Deklarację VAT składa się co miesiąc lub co kwartał. Sporządza się ją w oparciu o rejestry sprzedaży i zakupu VAT, w których znajdują się wszystkie dane, które mają wpływ na kwotę zobowiązania podatnika. Niezależnie od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym podatnik wykonał czynności opodatkowane, czy też nie, ma on obowiązek złożenia deklaracji VAT. Zatem, nawet jeśli w okresie miesiąca/kwartału podatek należny wyniósł zero, a przedsiębiorca nie dokonywał także zakupów towarów i usług, które uprawniałyby do odliczenia podatku, musi złożyć deklarację VAT.

Choć Internet pełen jest porad i instruktaży jak odpowiednio wypełnić wszystkie rubryczki, to sporządzanie deklaracji VAT może przyprawić o ból głowy. Dlatego, by uniknąć frustracji, pomyłek, albo i niedopilnowania terminów - warto to zadanie zlecić dobremu biuru rachunkowemu. To ostatnie jest kwestią najwyższej wagi, gdyż za niedopełnienie obowiązków związanych z tym podatkiem mogą grozić dotkliwe sankcje karne. Niedotrzymanie terminu może zostać uznane nawet za wykroczenie skarbowe. W najgorszym wypadku, jeśli za któryś okres deklaracja w ogóle nie zostanie złożona, a wyjdzie to na jaw podczas kontroli skarbowej czyn ten może zostać określony jako przestępstwo karne skarbowe, za które przedsiębiorca może ponieść karę nawet pozbawienia wolności.

W przypadku mniejszych działalności, gdzie podatek VAT rozliczany jest kwartalnie, księgowość można prowadzić samemu - to optymalne rozwiązanie dla osób, które przeprowadzają mało transakcji i mają na tyle wolnego czasu, by móc zagłębić się w przepisy dotyczące podatków, przeprowadzanie rozliczeń i obsługę programu. Minusem może być właśnie owo konieczne pilnowanie terminów, składając deklaracje jedynie cztery razy w roku łatwo zapomnieć o tym, że właśnie w tym miesiącu trzeba to zrobić.

Kiedy firmę obowiązuje comiesięczne deklaracje podatku VAT, ale poza tym, nie ma potrzeby zatrudniania pracowników zajmujących się wyłącznie księgowością, warto pomyśleć o usługach świadczonych przez biura rachunkowe. Od początku 2018 roku deklaracje VAT składa się wyłącznie elektronicznie, więc korzystając z usług biura praktycznie można stwierdzić, że będzie "jeden problem z głowy". Należy jednak pamiętać o sporządzeniu dobrej umowy pomiędzy podatnikiem, a biurem, któremu chce zlecić się rozliczenia. Ustalenie praw, obowiązków, a nawet kar umownych pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Koniecznie trzeba sprawdzić również czy pracownicy biura posiadają odpowiednie certyfikaty i uprawnienia. Kiedy wszystkie te kwestie zostaną załatwione - można spokojnie skupić się na prowadzeniu firmy i jej rozwoju.

Artykuł powstał przy współpracy z ATT Księgowość

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:680

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089