Utrzymanie samochodu a mikrofirma - co możesz wrzucić w koszty?

Autor: Admin

Koszty uzyskania przychodu

Zgodnie z przepisami regulującymi funkcjonowanie przedsiębiorstw i mikroprzedsiębiorstw niektóre wydatki ponoszone w ramach prowadzonej działalności mogą być księgowane jako koszty uzyskania przychodu.

Odpowiednie artykuły regulują kwestię tego, co stanowi koszt uzyskania przychodu i jako taki może zostać zaksięgowane.

Kosztem uzyskania przychodu jest każdy wydatek poniesiony w celu wygenerowania przychodu lub zabezpieczeniu jego źródła. Jeżeli więc korzystanie z pojazdu służy uzyskaniu przychodu lub powoduje zabezpieczenie źródła, wówczas wydatki na jego utrzymanie można wprowadzić do księgowości jako koszty i za ich pomocą zmniejszyć podstawę opodatkowania i obniżyć odprowadzony podatek dochodowy.

Rozliczanie pojazdu – zasady ogólne

Zgodnie z zasadami, samochód może być rozliczony w kosztach wyłącznie wówczas, gdy jest wprowadzony jako środek trwały do majątku firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – najpopularniejszej formy prowadzenia działalności – konieczne jest takie wprowadzenie, ponieważ prywatne auto przedsiębiorcy nie może być w ten sposób rozliczone.

Auto może być użytkowane wyłącznie na potrzeby działalności lub częściowo prywatnie, a częściowo na potrzeby działalności. Zależnie od wybranej formy, auto należy odpowiednio rozliczać.

Kilometrówka

Najpopularniejszą metodą rozliczania pojazdu jest tak zwana kilometrówka. To rozliczenie polegające na skrupulatnym spisywaniu kilometrów pokonywanych w celach zawodowych. W specjalnym zeszycie wprowadza się cel podróży (zawodowy), miasto docelowe oraz punkt początkowy. Wprowadzana jest też pokonana droga, wyrażona w kilometrach.

Rok rocznie ustalana jest stawka za kilometr i według tej stawki rozliczana jest kilometrówka. Pod koniec miesiąca wszystkie pokonane trasy są sumowane, a uzyskana w ten sposób liczba kilometrów mnożona jest przez aktualną stawkę. W ten sposób uzyskiwana jest maksymalna kwota odliczenia, jaką można w danym miesiącu wprowadzić w koszty uzyskania przychodu.

Koszty utrzymania pojazdu

Poza prowadzeniem rejestru przebytych kilometrów należy również zbierać dokumenty finansowe, potwierdzające wydatki poniesione na samochód. Trzeba przecież kupować paliwo, płyn do spryskiwacza, korzystać czasem z myjni samochodowej, wymieniać olej, wykonywać okresowe przeglądy techniczne, czy sezonowe naprawy. Każdy taki wydatek musi być udokumentowany, najlepiej za pomocą faktury i wprowadzony do Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów.

Dzięki temu można uzasadnić poniesione na samochód koszty, a w razie kontroli, urząd skarbowy nie powinien ich kwestionować. To bardzo ważne, by wszystkie wydatki były czytelne, jednoznaczne i transparentne.

Ubezpieczenie pojazdu

Nie można również zapomnieć o konieczności regularnego ubezpieczenia samochodu. Polisa OC również może być wprowadzona do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym obniży podstawę opodatkowania, co skutkuje naliczeniem niższego podatku dochodowego.

Mimo że ubezpieczenie może być wprowadzone do kosztów uzyskania przychodu, to i tak nie ma potrzeby przepłacania za tę polisę - warto kupić najtańsze OC.

Warto poszukać tańszego ubezpieczenia, bo składka tak naprawdę i tak nie wpływa na jego zakres, skoro tak, to po co przepłacać. Korzystając z porównywarki ubezpieczeniowej, takiej jak izi.pl można znaleźć tanią polisę, która pozwoli na zrealizowanie obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC dla kierowcy bez konieczności ponoszenia dużych kosztów." z linkiem do strony izi.pl.

Samochód zarejestrowany na firmę można z powodzeniem rozliczyć w kosztach uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć podstawę opodatkowania i odprowadzić mniejszy podatek do urzędu skarbowego. Konieczne jest jednak skrupulatne gromadzenie dokumentów potwierdzających poniesione wydatki i rejestrowanie przebiegu pojazdu w celach służbowych. Przeczytaj także, jak zaoszczędzić na składce najtańszego OC.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:706

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089