Suma gwarancyjna, ubezpieczenie krótkoterminowe i zniżki – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o OC!

Autor: Admin

Masz pytania dotyczące ubezpieczenia komunikacyjnego, jednak nie wiesz, komu je zadać? A może w ogóle czujesz się niepewny, jeśli chodzi o polisy samochodowe? Przeczytaj artykuł i poznaj najważniejsze definicje, takie jak suma gwarancyjna. Zobacz, jak wylicza się zniżki OC i sprawdź, jak płacić mniej. Przekonaj się również, kto i w jakiej sytuacji może skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego.

Czym jest suma gwarancyjna OC?

Suma gwarancyjna to termin przypisany tylko i wyłącznie do ubezpieczenia OC. W przypadku pozostałych polis mówi się o sumie ubezpieczenia. Suma gwarancyjna OC określa maksymalną kwotę odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela za wyrządzone przez kierowcę szkody. Gdyby koszty wypadku były wyższe niż ta kwota, sprawca musiałby pokryć różnicę z własnej kieszeni. Na szczęście to bardzo mało prawdopodobne, ponieważ kwoty są wysokie. Sprawdź jakie: https://kioskpolis.pl/suma-gwarancyjna-w-ubezpieczeniu-oc/.

Kto może kupić OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe jest znacząco tańsze od pełnego, rocznego, dlatego jest nimi zainteresowanych wielu kierowców. Niestety większości nie będzie dane z nich skorzystać. OC 30-dniowe to opcja dla posiadaczy bardzo starych samochodów, które zostały zarejestrowane jako zabytki i mają żółte tablice, właścicieli komisów aut, a także osób sprowadzających lub wysyłających pojazdy za granicę. Każdy „zwykły” kierowca jest zobowiązany do wykupienia pełnej, rocznej polisy OC.

 

 

Czy można nie kupować OC?

Tu odpowiedź będzie brzmiała podobnie: większość posiadaczy samochodów nie uniknie wykupienia OC, choć istnieją wyjątki. Przede wszystkim należy pamiętać, że OC to ubezpieczenie obowiązkowe, a jego brak jest surowo karany. Nie ma znaczenia, czy jeździsz autem, czy stoi zdezelowane na podwórku. Dopóki jest zarejestrowane, musi mieć ważne OC. Jeden z nielicznych wyjątków to auta zarejestrowane jako zabytki. W okresach stania w garażu nie muszą mieć ważnego OC. Dopiero gdy właściciel zdecyduje się na jazdę, ma obowiązek kupić OC. Może wybrać krótkoterminowe.

Jak znaleźć tanie OC?

Łatwy, szybki i popularny sposób na wyszukiwanie taniego OC to korzystanie z porównywarek polis. W formularzu należy umieścić dane dotyczące właściciela/-i oraz pojazdu, by otrzymać listę towarzystw ubezpieczeniowych, ofert oraz cen dopasowanych do wcześniej wpisanych danych. Personalizacja ofert sprawia, że podane informacje i ceny są adekwatne do rzeczywistości. W kalkulatorze możesz od razu kupić jedną z polis, ale nie musisz.

 


Na jakiej podstawie wylicza się zniżki OC?

Na cenę OC wpływa bardzo wiele składników. Każdego roku podczas odnawiania OC zniżki i zwyżki wyliczane są od nowa. Zapłacisz mniej za bezkolizyjną jazdę, długi czas posiadania prawa jazdy, zakup auta nowego, z małym silnikiem lub statystycznie rzadko wdającego się w kolizję, a nawet za fakt bycia małżonkiem i rodzicem. Z kolei zwyżka zostanie Ci przyznana za bycie młodym kierowcą, spowodowanie wypadku, mieszanie w miejscu o duży natężeniu ruchu, jeżdżenie autem starym i awaryjnym, albo przeciwnie: szybkim i o dużym silniku. Jeśli chcesz płacić za OC mniej, poszukaj w internecie legalnych sztuczek na obniżenie ceny.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:660

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:16

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1076