Jak się zachować w czasie sprawy rozwodowej?

Autor: admin

Rozprawa rozwodowa wiąże się z ogromnymi emocjami i stresem. Zastanawiamy się jak powinniśmy zachować się na sali sądowej. Pragniemy przekazać Państwu praktyczne wskazówki, które pomogą w tym trudnym doświadczeniu.

Rozstanie z osobą, z którą wspólnie spędziło się określony czas nie jest łatwe. Pojawiają się jednak czynniki przemawiająca za takim krokiem. Zdrada, przemoc, uzależnienie - to jedne z najczęstszych przyczyn. Gdy podejmiemy decyzję o rozstaniu, tak naprawdę dokonujemy pierwszego krok. Przed nami droga w postaci rozprawy rozwodowej, która rysuje się jako stresująca i trudna, ale wcale taka nie musi być.

Pojawia się stres i emocje - to w zupełności naturalne. Wchodzisz na salę sądową na pierwszą rozprawę, która może być ostatnią. Jeśli rozwód jest bez orzekania o winie, tak się właśnie dzieje. Są jednak sytuacje, że małżonkowie nie decydują się na takie rozwiązanie. Wskazówki przekazane w tym materiale pozwolą odpowiednio przygotować się do rozprawy.

A więc po kolei, na pierwszej rozprawie sąd ustala podstawowe informacje. Pojawiają się pytania o przebieg małżeństwa i przyczyny jego rozpadu. Musimy się przygotować do wystąpienia i zachować podczas niego spokój. Wiadomo, że w przypadku rozprawy rozwodowej mogą pojawić się trudne i prowokujące pytania, ze strony małżonka, ale nie można dać się ponieść emocjom i wdać w przepychanki słowne. Nieodpowiednie zachowanie może skutkować upomnieniem, wydaleniem z sali rozpraw bądź karą porządkową.

Na pytania należy odpowiadać pewnie i stanowczo. Sąd będzie chciał poznać przebieg małżeństwa i przyczyny jego rozpadu, dowiedzieć się, czy istnieje szansa na odbudowanie relacji. Wskazane jest, aby odpowiadać na pytania jasno i precyzyjnie, bez zbędnego zagłębiania się w wątki poboczne.

Pamiętajmy o kulturalnym zachowaniu. To ważny element, ponieważ sąd również ocenia nasze postępowanie. Musimy mieć na uwadze jeszcze kilka ważnych elementów. Podczas rozprawy do sądu zwracamy się "Wysoki Sądzie". Istotne jest odpowiednie nazewnictwo. Składający pozew to powód, druga strona zaś jest pozwanym. Rozprawa rozwodowa jest trudna i zapewne mamy żal, niechęć do małżonka, ale pamiętajmy, aby w stosunku do niego również zachować odpowiedni poziom kultury.

Przesłuchani zostaną świadkowie, których powołają strony. Jeśli są dzieci pojawi się kwestia wpływu rozwodu na dobro dziecka. Trzeba mieć na uwadze, że są również może skierować sprawę do mediacji.

W pełni zrozumiałe jest, że czujemy wstyd, obawiamy się mówić o swoich problemach publicznie. Spokojnie, rozprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami, więc grono obecnych jest zawężone do sędziego, ławników, protokolanta, pełnomocników stron oraz świadków.

Pamiętajmy również, aby do sądu odpowiednio się ubrać. Nasz wygląd wiele o nas mówi, dlatego ta sprawa również ma istotne znaczenie. Musimy mieć ze sobą dowód osobisty, pozew, odpowiedź na pozew, korespondencję z sądu. Jeśli mamy nowe dowody dotyczące sprawy, również należy je wziąć ze sobą.

Kluczowa jest jednak obecność na sali. Rozprawa rozwodowa może odbyć się bez udziału jednej ze stron. Istnieje wyjątek - jeśli powód nie pojawi się na pierwszej rozprawie, sąd zawiesi postępowanie. Wtedy trzeba czekać trzy miesiące, aby złożyć wniosek o podjęcie zawieszonego postępowania. Nieobecność jest usprawiedliwiana przez przedłożenie zwolnienia lekarskiego.

Opanowanie emocji, konkretne odpowiadanie na pytania, kultura słowa, schludny wygląd, posiadanie niezbędnych dokumentów - to recepta na skuteczne przejście przez rozprawę rozwodową. Przedstawione wskazówki z pewnością pomogą przygotować się do tego trudnego doświadczenia. Wskazówki jak przygotować się do rozprawy można znaleźć na stronie www.slupinska.eu.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:37

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089