Doradca kredytowy: co musisz wiedzieć o współpracy z ekspertem?

Autor: admin

Kredyty okazują się niezwykle ważnym wsparciem różnych celów, których sfinansowanie jest niemożliwe w ramach środków znajdujących się w budżecie domowym. Wśród nich wyjątkowo wymagające i obciążające dla stabilności finansowej są oczywiście kredyty hipoteczne. To właśnie dzięki nim wielu osobom udaje się zakupić wymarzony dom lub mieszkanie. Sama procedura jest jednak dosyć skomplikowana, wobec czego niezwykle ważną rolę wypełnia doradca kredytowy. Warszawa i inne duże miasta mają pod tym względem sporo do zaoferowania. Warto dowiedzieć się więcej na temat przyszłej współpracy.

Dobry doradca kredytowy: jak go znaleźć?

Rynek kredytowy w Polsce przeżywa okres bardzo intensywnego wzrostu. Nic w tym dziwnego: wraz z rozwojem gospodarczym pojawiają się również zupełnie nowe możliwości. Pożyczane od banku środki są natomiast w wielu przypadkach przepustką do zdecydowanie wyższego poziomu życia, w tym również zakupu nieruchomości. Warto mieć jednak świadomość, że każdy kredyt jest poważnym zobowiązaniem, a nieprzemyślana decyzja może wiązać się ze zdecydowanie wyższymi wydatkami i dalszymi problemami. Istotnym wsparciem okaże się doradca kredytowy (Warszawa to nie jedyne miejsce, gdzie można go znaleźć: coraz więcej ekspertów zajmuje się tym sektorem wiedzy również w mniejszych miejscowościach), szczególną rolę odgrywa przy tym doradca kredytowy hipoteczny, taki jak Michał Dawidowicz, autor bloga Blog Kredytowy - https://blogkredytowy.pl/michal-dawidowicz/. Dzięki niemu znalezienie często najwyższego zobowiązania podejmowanego w ciągu całego życia będzie zdecydowanie prostsze i tańsze.

Pośrednik a doradca finansowy

Wiele osób zainteresowanych współpracą z osobą zajmująca się zawodowo doradztwem kredytowym z pewnością zauważa, że specjaliści określają się w różny sposób. Część z nich to doradcy kredytowi lub finansowi, inni posługują się terminem ekspert kredytowy, wielu z nich to również pośrednicy. Choć często ich praca sprowadza się do takich samych zadań, różnice nie są przypadkowe. Największe dotyczą przy tym pośrednika a doradcy finansowego lub kredytowego. Tą drugą nazwą może posługiwać się wyłącznie niezależny doradca kredytowy, a więc osoba, której dane znajdują się w odpowiedniej ewidencji. Ich liczba jest jednak bardzo mała. Zdecydowana większość doradców obecnych na rynku to w rzeczywistości pośrednicy kredytowi. Nie oznacza to jednak, że będzie to niekorzystne dla ich klientów.

Doradca kredytowy: ile kosztuje?

To, ile będą kosztowały usługi doradcy kredytowego, zależy w znacznej mierze od tego, czy jest niezależnym doradcą kredytowym, czy pośrednikiem. W pierwszym przypadku koszt jego pracy będzie musiał pokryć samodzielnie klient. Zupełnie inaczej prezentuje się to w przypadku pośrednika kredytowego: wynagrodzenie eksperta pokryje bank, który udzieli kredytu. Dzięki temu sam kredytobiorca nie będzie musiał wydawać żadnych pieniędzy. Choć – z perspektywy niektórych osób – rodzi to podejrzenie o brak neutralności. Warto jednak poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego doradcy kredytowego. Warszawa czy inne duże miasta to przy tym niejedyne lokalizacje, w których można skorzystać z ich usług. Coraz częściej są również dostępne poprzez Internet.

Jak wybrać najlepszego doradcę?

Liczba dostępnych na rynku ekspertów jest całkiem spora. Ich grono ciągle się także powiększa. Znalezienie dobrego doradcy kredytowego nie musi być jednak trudne. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy ekspert ma dostęp do oferty wielu instytucji: z im większą liczbą banków współpracuje, tym większa szansa na to, że uda się dobrać najtańszy kredyt, najlepiej dostosowany do indywidualnych oczekiwań i możliwości budżetu domowego. Warto zwrócić także uwagę na opinie innych klientów. Najważniejsze cechy to przede wszystkim umiejętność przekazywania wiedzy, dobra komunikatywność i pozostawianie klientowi swobody wyboru. Doradca – jak sama nazwa wskazuje – nie powinien podejmować decyzji, a jedynie pomagać w tym procesie. Często już wstępna rozmowa pozwoli ustalić, czy to odpowiednia osoba, której warto powierzyć bezpieczeństwo swoich finansów.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:103

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1085