Podatek od kupna nieruchomości – kompletny poradnik

Autor: admin

Wielu Polaków decyduje się na zakup własnego mieszkania. Coraz więcej osób robi to również w celach inwestycyjnych, aby w ten sposób ulokować swój kapitał i zabezpieczyć go przed galopującą inflacją.

Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z odpowiedzialności skarbowej, jaka na nich ciąży wraz z momentem nabycia nieruchomości. Są oni bowiem zobowiązani uiścić należny podatek. Ile dokładnie on wynosi i kto go płaci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Podatek od zakupu nieruchomości – najważniejsze informacje

Każda nieruchomość podlega opodatkowaniu. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, konieczne jest zapłacenie należnego podatku PCC. Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości. Zostaje on obliczony przez notariusza, natomiast jego kosztem zostaje obciążony kupujący. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku mieszkań deweloperskich. Najczęściej cena oferowana przez dewelopera zawiera już w sobie obliczony podatek. Dlatego nabywając nieruchomość w ten sposób, zazwyczaj nie musimy martwić się o dodatkowe koszty z tytułu podatków.

Podatek od kupna nieruchomości należy uiścić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. W większości przypadków obliczona należność jest opłacana przez notariusza, który działa jako przedstawiciel nabywcy nieruchomości.

Dodatkowe koszty przy zakupie nieruchomości

Po zakupie nieruchomości należy liczyć się z wieloma kosztami dodatkowymi, których suma może wynieść nawet 10 tysięcy złotych.

Wśród opłat dodatkowych warto wymienić: prowizję biura nieruchomości, opłaty skarbowe, koszty sądowe, koszty uzyskania, uruchomienia oraz spłaty kredytu, ubezpieczenie, wynagrodzenie notariusza, podatek VAT oraz dodatkowe koszty budowy. Warto więc już na etapie planowania zakupu mieszkania zaznajomić się dokładnie, które z wymienionych opłat są obligatoryjne, a których można uniknąć.

Większość dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia pożyczki hipotecznej uzyskamy bez dodatkowych kosztów. Wyjątkiem jest tutaj odpis z księgi wieczystej nieruchomości, za który należy uiścić opłatę około 30 złotych. W tym miejscu należy sporą uwagę zwrócić na warunki zawarcia umowy z bankiem. W sposób szczególny godne uwagi są RRSO oraz całkowity koszt kredytu.

Wysokość opłat notarialnych jest uzależniona od wartości nabytej nieruchomości. Mogą wynosić od 100 złotych do nawet około 7000 złotych. Jeżeli nabywamy nieruchomość od dewelopera, naliczony zostanie 8-procentowy podatek VAT. Wyjątkiem są mieszkania o powierzchni mniejszej niż 25 mkw. W ich przypadku należny podatek VAT wyniesie aż 23%.

Przykładowo, przy zakupie mieszkania o wartości 350000 złotych z rynku wtórnego, wysokość wszystkich kosztów dodatkowych wyniesie 10500 złotych. W ich skład wchodzą dokładnie taksa notarialna, koszt wypisu z aktu notarialnego, PCC oraz opłaty sądowe.

Kupno nieruchomości a ubezpieczenie

Ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe tylko w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to prowadzenie gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 1 hektara. Natomiast druga, kiedy należy wykupić ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych, to zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub hipotecznego tytułem nabycia nieruchomości.

W LINK4 przygotowaliśmy specjalną ofertę ubezpieczeń domu i mieszkania. Posiada ona szeroki zakres ochrony przed skutkami różnych zdarzeń. Obejmuje ona m.in. pożar, zalanie, kradzież z włamaniem, przepięcie i inne zdarzenia losowe. Możliwe jest również objęcie polisą mieszkania lub domu w trakcie jego budowy.

Podatek od kupna nieruchomości. Podsumowanie

Kupując mieszkanie lub jakąkolwiek inną nieruchomość pamiętaj o opłaceniu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dodatkowym podatkiem jest również VAT, którego wysokość zależy od wielkości nieruchomości. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4 i wybierz polisę, która pomoże uchronić Twój dom lub mieszkanie przed następstwem losowych wydarzeń.

Ubezpieczenie LINK4 DOM dostępne w LINK4. Szczegóły i wyłączenia odpowiedzialności sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:47

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089