« wróć

Dziedziczenie ustawowe - warunki ogólne.

19.06.2012, Monika Witkowska - aplikant adwokacki

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie ustawowe występuje wtedy, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu, albo gdy testament nie reguluje losów całości majątku spadkodawcy (wtedy dziedziczenie ustawowe dotyczy tej właśnie części). Osoby uprawnione do majątku z mocy ustawy określa się w zależności od tego, jakie występują w danej sytuacji osoby bliskie.

Dzieci + małżonek – po równo, ale małżonek min.1/4. Jeżeli dziecko nie dożyło – to dzieci tego dziecka (czyli wnuki spadkodawcy) dziedziczą jego udział po równo (dotyczy też dalszych zstępnych).

Dziedziczenie ustawowe:
 
  
 
Gdy nie ma dzieci, to małżonek + rodzice + rodzeństwo, ale małżonek minimum ½, a każdy z rodziców ¼ tego, co przypada łącznie rodzicom i rodzeństwu, reszta po równo między rodzeństwo:
 
  
 
Jeżeli któryś z rodziców nie dożył, to jego udział po połowie dla drugiego małżonka i całego rodzeństwa:
 
  
 
a jeżeli do spadku powołani są obok małżonka tylko rodzice albo tylko rodzeństwo, dziedziczą oni w częściach równych to, co przypada łącznie dla rodziców i rodzeństwa.
 
  
 
 
 
Ze względu na wspólność majątkową małżeńską majątek spadkodawcy jest z reguły w połowie własnością jego współmałżonka. Dziedziczeniu podlega jedynie udział ½ w majątku wspólnym, reszta to własność małżonka nie objęta spadkiem.
 
UWAGA! Warunki szczególne

Powyżej przedstawiono jedynie główne zasady dziedziczenia, w przypadkach szczególnych (zgony, wydziedziczenia, przysposobienie, separacja, rozwód, wniosek o rozwód czy separację) mogą wystąpić szczególne zasady dziedziczenia. W części przypadków dla ustalenia porządku dziedziczenia i udziałów spadkowych może być potrzebna specjalistyczna wiedza. W każdym bądź razie sąd we własnym zakresie ustala udział w spadku każdego ze spadkobierców.

W braku testamentu i spadkobierców ustawowych dziedziczy Skarb Państwa, nie dalsza rodzina. Osoby samotne powinny więc zadbać o pozostawienie testamentu.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:48

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089