« wróć

Nabycie uprawnień do emerytury pomostowej w wyniku pracy w szczególnych warunkach.

15.06.2012, Monika Witkowska - aplikant adwokacki

Porada prawna w zakresie nabycia uprawnień do emerytury pomostowej w sytuacji Pana X, który przepracował do 04.11.2010 - 43 lata pracy, w tym 18 w szczególnych warunkach pozostałe o szczególnym charakterze.

Przede wszystkim należy stwierdzić, że w przypadku Pana X mamy do czynienia z perspektywą uzyskania emerytury pomostowej, o której mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych ( Dz.U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm. ), nie zaś o wcześniejszej emeryturze, o której mowa w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. Zm.).

1. Emerytura wcześniejsza z ustawy o e.z.FUS  zgodnie z art. 29. 1. przysługuje ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w art. 27 pkt 1, i którzy mogą przejść na emeryturę:
1) kobieta - po osiągnięciu wieku 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy;
2) mężczyzna - po osiągnięciu wieku 60 lat, jeżeli ma co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

2. Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje ubezpieczonym, którzy:
1) ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, byli pracownikami oraz
2) w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy.
 
3. Spełnienia warunków, o których mowa w ust. 2, nie wymaga się od ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Powyższych wymogów nie stawia się przed potencjalnymi emerytami ustawa o e.p., która w art. 4. określa, iż prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;
6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;
7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Z informacji przekazanej przez Pana X wynika, że 60 lat kończy on 2 marca 2012 r. oraz, że podstawową przesłanką uzyskania emerytury pomostowej jest 18 letni staż pracy w warunkach szczególnych, nie zaś całkowita niezdolność do pracy, która jest przesłanką uzyskania wcześniejszej emerytury.

Reasumując, jak wynika z powyższych przepisów, istnieje wymóg pozostawania w stosunku pracy, tj. ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Ustawodawca wskazuje także na wymóg aby osoby te były pracownikami oraz w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz pozostawali w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy, chyba że w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy, dotyczy jedynie sytuacji uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury z ustawy o e.z. FUS nie zaś ustawy o emeryturach pomostowych.

Przepisy tej ostatniej ustawy określają natomiast, że z pracownikiem musiało nastąpić rozwiązanie stosunku pracy.

Zgodnie z art. 24. ustawy o.e.p. postępowanie w sprawie emerytury pomostowej wszczyna się na wniosek pracownika zgłoszony bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek w organie rentowym.

Decyzję w sprawie emerytury pomostowej wydaje i emeryturę tę wypłaca organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika (art. 25. 1. ustawy o.e.p.).

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:26

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:29

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1089