OC na samochód - od czego zależy cena?

Autor: Admin

Do przygotowania oferty ubezpieczeniowej i skonstruowania ostatecznej umowy ubezpieczyciel potrzebuje wielu informacji, które dotyczą zarówno właściciela samochodu, jak i samego pojazdu. To właśnie od tych czynników zależy wysokość składki ubezpieczenia OC. Dowiedz się, na co zwracają uwagę agenci ubezpieczeniowi i jak te dane wpływają na cenę OC samochodu. 

Informacje o kierowcy

Pierwszym krokiem do przedstawienia oferty dotyczącej ubezpieczenia komunikacyjnego jest szczegółowy wywiad przeprowadzony przez agenta. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, od jakich informacji na ich temat zależy wysokość składki ubezpieczeniowej. O tym, ile kosztuje ubezpieczenie OC, dowiesz się dopiero po podaniu kilku istotnych danych. Jakich?

Niezwykle ważny dla ubezpieczyciela będzie Twój wiek, a co za tym idzie, doświadczenie w prowadzeniu pojazdów. Nie ulega wątpliwości, że im młodszy kierowca, tym miał on mniej czasu na oswojenie się z samochodem. Dlatego składka ubezpieczeniowa początkującego będzie znacznie wyższa niż jego taty czy dziadka. Ich doświadczenie i obycie na drodze pozwala ubezpieczycielowi obniżyć cenę ubezpieczenia OC.

Agent ubezpieczeniowy na pewno zapyta cię o ilość wypadków i stłuczek, które spowodowałeś. Jeśli możesz pochwalić bezszkodową jazdą, zwłaszcza w czasie obowiązywania poprzedniej polisy, ubezpieczyciel spojrzy przychylniej i na pewno zaproponuje atrakcyjną cenę OC na samochód (np. na ubsy.pl). Ważne jest, aby nie zatajać spowodowanych zdarzeń komunikacyjnych. Ważne jest, aby nie zatajać spowodowanych zdarzeń komunikacyjnych. Może to mieć nieprzyjemne konsekwencje w chwili, w której będziesz chciał uzyskać odszkodowanie, lub kiedy ubezpieczyciel na własną rękę sprawdzi Twoją historię ubezpieczeniową.

Jak się okazuje, na wysokość składki ubezpieczenia OC niebagatelny wpływ ma także wielkość miasta, w którym mieszkasz. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają wgląd w statystyki kolizji spowodowanych w obszarze objętym danym kodem pocztowym. Są zatem w stanie oszacować, jakie jest ryzyko, że spowodujesz wypadek w swojej okolicy. Zwykle większe zaludnienie powoduje wzmożony ruch i zwiększa niebezpieczeństwo stłuczki.

Nie bez znaczenia jest też stan cywilny właściciela pojazdu i fakt posiadania dzieci. Ubezpieczyciele zdają sobie sprawę, że osoby mające rodzinę i przewożące dzieci samochodem jeżdżą ostrożniej i przestrzegają przepisów. Mogą zatem liczyć na obniżenie składki, ponieważ ryzyko spowodowania przez nich wypadku maleje.


Informacje o pojeździe

Towarzystwo, w którym chcesz się ubezpieczyć, potrzebuje także kilku informacji na temat pojazdu będącego przedmiotem ochrony. Aby uzyskać miarodajną ofertę, konieczne jest podanie prawdziwych, szczegółowych danych.

Na niższą składkę mogą liczyć posiadacze starszych modeli samochodów. Ich wartość z biegiem czasu spada, a naprawa po wypadku będzie o wiele mniej kosztowna niż renowacja nowego modelu. Z kolei części pojazdów, które trafiły na rynek w ostatnich latach, są trudniej dostępne i droższe. Ubezpieczyciele uwzględniają to podczas tworzenia oferty.

Odwrotnie sytuacja wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę przebieg pojazdu. Im auto bardziej eksploatowane (bez względu na rok produkcji), tym jego stan techniczny będzie pozostawiał więcej do życzenia. Starsze modele są narażone na więcej uszkodzeń, w przeciwieństwie do nowszych, rzadziej używanych pojazdów.

Duże znaczenie przy wycenie polisy ma wielkość silnika samochodu. Im jest on większy, tym większa moc pojazdu. Jak wiadomo, szybka jazda to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Nic więc dziwnego, że ubezpieczyciele szacują ryzyko ochrony takiego samochodu jako duże i podnoszą cenę składki.

BMW, Mercedes czy Audi to marki, którymi najczęściej jeżdżą fani szybkiej, brawurowej, czyli niebezpiecznej jazdy. W przypadku takich pojazdów ubezpieczyciele zakładają najgorszą wersję i proponują wyższą składkę.

Zakres ubezpieczenia

Samo OC na samochód chroni Twoje finanse w przypadku, gdy spowodujesz szkodę innej osobie, natomiast nie zrekompensuje Ci kosztów związanych z naprawą twojego pojazdu. Jeśli zdecydujesz się na pakiet OC i AC, a może także NNW i ubezpieczenie opon, na pewno otrzymasz korzystne zniżki od towarzystwa ubezpieczeniowego i zaoszczędzisz parę groszy.

Partnerzy »

Instytut Allerhanda

Instytut Allerhanda

Więcej »

Prawnik w Mediacji

projekt poświęcony mediacji

Więcej »

Statystyka »

Użytkowników on-line:390

Zalogowanych użytkowników:0

Zarejestrowanych użytkowników:15

Udzielone porady:2448

Zamieszczone porady:177

Ilość wzorów pism:111

Ilość artykułów:1074